SRBIJA RUTINSKI SA AUSTRIJOM

Written by: Veljko Dragosavljević

Košarkaška reprezentacija Srbije je na otvaranju novog kvalifikacionog ciklusa savladala reprezentaciju Austrije rezultatom 85:64. Srebrni orlovi sa Evropskog prvenstva tako zabeležili prvu pobedu.

U okviru prvog kola kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Kini 2019. godine, reprezentacija Srbije je savladala Austriju. Kako se kvalifikacije igraju u veoma neobičnom terminu, tako su i sastavi reprezentacija znatno izmenjeni. Gotovo da nema reprezentacije koja je promenila najmanje deset košarkaša. Odavno se znalo da igrači iz NBA neće igrati, dok su između evroligaških ekipa podeljena mišljenja, ali su ipak i tu klubovi stopirali svoje igrače. Što se tiče naše reprezentacije, Mačvan i Birčević su tu, Raduljica i Simonović su se nakon oporavka oporavili a interesantno je da su se Tepić, Paunić i Gagić u reprezentaciju vratili posle nekoliko sezona. Kada se pogleda sastav, bez sumnje dobra ekipa. Naši reprezentativci su dobro počeli ovu utakmicu, na samom početku su napravili seriju 9:0. Ubrzo nakon toga, Austrijanci su se trgli i vezali šest poena. Interesantno je da je selektor Đorđević u prvoj četvrtini rotirao deset igrača. Ni jednog trenutka orlovi nisu dozvoljavali Austrijancima da povedu iako su sve vreme prvog perioda bili tu negde. Početkom drugog perioda su stegli u odbrani i razlika u kvalitetu je bila evidentna. Dejan Todorović je vezao osam poena, Ivan Paunić i Marko Simonović su pogađali s'polja, tako da su pod njihovim vođstvom, orlovi posle dvadeset minuta za tri šutirali 6/10, ovako gledano razlika od +15 je mala. Treća četvrtina je mnoge uspavala, viđeno je malo koševa a dosta prekida faulovima. Interesantno je da je Srbija u drugom periodu postigla 27 poena, dok su zajedno obe reprezentacije u trećem periodu postigle 28. Početkom poslednjeg perioda, gosti su stisli u napadu ali je onda Raduljica počeo da pogađa i već početkom poslednjeg perioda pobednik se znao. Nije ni tri minuta prošlo, domaći su imali +20. Koju god izmenu da je selektor Đorđević napravio, ona nije pravila razliku na terenu. Činjenica je da ovi momci po prvi put igraju zajedno, ali kako je utakmica išla kraju, međusobno su se uigravali a zaštitni znak reprezentacije, odbrana, je bila na zavidnom nivou. Na kraju utakmice je priliku dobio i Radanov koji je na isteku 40. minuta postigao trojku. Konačan rezultat glasi 85:64. Najefikasniji u pobedničkoj ekipi je bio Ivan Paunić sa 16, dok su po 15 postigli Raduljica i Simonović. Na drugoj strani, 15 je postigao Rašid Mahalbašić. Narednu utakmicu reprezentacija Srbije igra u ponedeljak sa Gruzijom u dvorani Aleksandar Nikolić.

Photo by: Fiba.basketball