PARTIZAN PAO PRED PUNOM HALOM

Written by: Veljko Dragosavljević

Košarkaši Partizana su nakon neizvesne završnice izgubili od Grčkog AEK-a rezultatom 65:69. Pred punom halom, domaći nisu iskoristili vetar u leđa.

Pred nešto više od 6.000 ljudi, košarkaši Partizana su dočekali AEK iz Atine u okviru grupne faze Košarkaške Lige Šampiona. Tribine u Hali Aleksandar Nikolić su bile gotovo ispunjene do poslednjeg mesta što se na utakmicama Crno-belih dugo nije videlo. Gosti iz Atine su dobro otvorili utakmicu. Sa pogođene četiri trojke u četiri napada, gosti su otišli na +8 posle samo dva minuta igre. Domaći su ubrzo nakon toga uhvatili priključak, pa su do kraja prvog perioda kaskali sa nekoliko poena razlike. Veliku enigmu za centre domaćih je činio Činemelu Elonu. "Danston za siromašne" je pravio velike probleme kako u napadu tako i u odbrani. Krilni košarkaši nisu mogli da mu pariraju pri zagrađivanju početkom utakmice, dok je u napadu pravio jake blokove za šutere što su oni vešto koristili. Krajem prvog perioda, usledio je momenat koji je očigledno malo pomogao domaćima. Nakon jednog faula se napravila gužva pa je centar gostiju zaradio dva prekršaja u jednom napadu nakon čega ga je Jure Zdovc poslao na klupu. Dvadesetogodišnji Calmpuris je sve iznenadio sa postignutih 10 poena u prvom poluvremenu, s tim da su njegovi čuvari bili Veličković i Birčević, znatno iskusniji košarkaši. Gosti su na poluvremenu imali šut za tri poena visokih 60%. Šutirali su 9/15, što ih je sve vreme držalo u prednosti. U prvih 20 minuta Partizan ni jednog trenutka nije uspevao da uhvati priključak pa je trojkom u poslednjoj sekundi, AEK imao +8 na poluvremenu, 41:33. Početak drugog poluvremena obeležilo je nekoliko serija i jedne i druge ekipe. Prvo su Grci vezali šest poena i otišli na najvećih +14. Nakon tajm-auta Džikića, domaći su vezali 8 poena i prišli na zaostatak od šest poena posle čega smo ponovo videli mini seriju AEK-a nakon koje je Džikić opet reagovao kratkim prekidom. Crno-beli su se ponovo posle tajm-auta resetovali, vezali 9 poena i u poslednjih deset minuta ušli sa zaostatkom od dva poena. Stefan Birčević je najviše doprineo povratku Partizana u rezultatski priključak. U trećoj deonici je postigao 10 poena. U poslednjem periodu smo videli mali broj poena. Ne baš lepa košarka je krasila gotovo celu četvrtinu. Na rukometnim utakmicama je postizano više golova po poluvremenu. Pored dosta tehničkih grešaka, promašaja otvorenih šuteva, videli smo i neke sudijske greške na koje smo u ovakvoj ligi navikli. Veliku ulogu je imao Partizanov kapiten, Novica Veličković koji je snažnom odbranom i postizanim poenima držao domaće u utakmici. Ipak, pogođenim šutevima gosti su slavili na kraju rezultatom 65:69. Najefikasniji u pobedničkoj ekipi je bio Larencakis sa 14, pratio ga je Ukić sa 13. Kod domaćih, 16 je postigao Birčević, dok se na 13 zaustavio Novica Veličković. Utakmici je prisustvovao i novi igrač Partizana, Jamont Gordon.

Photo by: Emilija Jovanović