Partizan ostaje na tronu srpskog hokeja!

Written by: Uroš Petrović

Novi šampion je stari šampion! U možda najneizvesnijem finalu Prvenstvu Srbije ikada, Partizan je tek u zadnjoj trećini uspeo da zatrese mrežu svog ljutog rivala. Prethodno su crveno beli u drugih 20 minuta postigli prvi gol na meču, ali su posle dva gola "Parnog valjka" nešto kasnije jurili izjednačenje. Do njega su i došli u poslednjim sekundama regularnog dela igre, a u produžecima je dramu završio Dimitrije Filipović za 3:2 (0:0, 0:1, 2:1, u produžetku 1:0)

Ova utakmica imala je totalno različit značaj za oba rivala. Za Zvezdu je bilo Hamletovo "biti ili ne biti" s obzirom na to da su po drugi put u ovoj seriji gubili u celokupnom skoru. Naravno, crno - beli mogli su i da popuste, znajući da bi im ova utakmica donela jedanaestu uzastupnu titulu. Međutim, velika podrška sa tribina kao da je dodatno motivisala svakog hokejaša.

I dok je u prošlim duelima bilo kristalno jasno ko je imao inicijativu i prvih pet minuta, ovaj put su i jedni i drugi bezuspešno pokušavali da nametnu svoj tempo igre. Samim tim, prilika je bilo poprilično dosta: u jednom trenutku Zvezda je uputila sjajan šut na gol, a gotovo svi su videli pak u mreži Trifonova. Od 11. minuta crveno - beli započinju praktično dominaciju poseda paka, napadajući iz svih uglova. Izgledalo je kao da Partizan nastoji da se više odbrani, a to je radio poprilično dobro.

Vidno je bilo da vlada velika količina tenzije kako na tribinama tako i na terenu. Mnoštvo oštrih startova pravili su igrači i jedne i druge ekipe, a došlo je i do povrede u devetom minutu. Prva veća šansa desila se minut kasnije, kada su crveno - beli preciznim pasovima i dobrom organizacijom došli do samog gola. Međutim, Aleksej Trifonov odlično je reagovao, kao što reaguje kroz celu finalnu seriju. "Parni valjak" nastojao je da sačuva svoju polovinu što više, šaljeći pak na drugu stranu igrališta.

A onda je usledila prava rafalna paljba crno - beli u zadnja 3 minuta, i dalje bez uspeha i bez gola. Ni jedni ni drugi nisu imali sreće da postignu vodeći pogodak, iako generalno nisu loše igrali. Oba tima su u jednom trenutku imala i "power play" na svojoj strani, ali ni to nije pomogla da publika u ledenoj dvorani Pionir vidi pak u mreži.

Ako postoji jedna stvar koja je obeležila drugu trećinu, to je definitivno broj kazni.  Svirano ih je čak osam, računajući oba kluba. Bilo je tu svačega: Boris Gabrić bio je u dva navrata kažnjen najpre 10, pa onda dva minuta, Dominik Crnogorac takođe je morao da presedi dva minuta na "magarećoj" klupi, a bilo je na terenu i dosta dobacivanja. Najviše je na meti bio Aleksej Trifonov, kako u obliku pakova, tako i verbalno.

Do trinaestog minuta Partizan je solidno napadao, a zastrašujuće blizu bio je golu kada je pogođena prečka sa leve strane. Posle toga znatno slabija ofanziva crno - belih rezultovala je češćim napadima Zvezde. Da nije bilo Trifonova, crveno - beli postigli bi prvi gol znatno ranije. Partizanova odbrana pravila je dosta grešaka i nepreciznih pasova, pa su tako hokejaši Zvezde uporno "kucali na vrata".

Posle silnih prilika i velike tenzije, Nikola Kerezović konačno je doneo radost okupljenim "Delijama". On je iskoristio veliki slobodan prostor sa desne strane ostavljen nakon prekida i na asistenciju Popravke uputio pak pravo u gol crno - belih. Publika je najzad videla gol, čekavši na njega punih 40 minuta, na sreću formalnih gostiju. Zvezda je stekla veliku psihološku prednost, moglo bi se reći zasluženo s obzirom na to da je veći deo ovog meča dominirala. Preostajalo je da se vidi kako će Partizan odreagovati.

Svi prisutni u hali "Pionir" očekivali su neizvestan nastavak meča, a on se i odigrao. Partizan nikako nije mogao da postigne makar jedan pogodak koji bi ga spasio, međutim na samom početku zadnje trećine imao je "power play". Hrčov, mnogo bolji u odnosu na prošle partije, imao je odgovor na sve pokušaje crno - belih, bar je tako bilo do 14. minuta. Tada je Anton Žukov iskoristio situaciju 1 na 1 i konačno savladao upornog golmana formalnih gostiju. "Parni valjak" je konačno krenuo da se budi.

Nekoliko stopostotnih šansi zatim su promašili hokejaši u crno - beloj opremi, a nije trebalo dugo da stigne kazna. Bukvalno dva minuta pre kraja Zvezda je izvela svog golmana iz igre i uvela petog igrača, kako bi ojačala svoj napad. Ta taktika je i uspela, pa je tako Dimitri Markelov vratio svoj tim u život preciznim golom pravo u mrežu Trifonova. U pitanju je bila sjajna najava za - produžetke.

Sistem produžetaka bazira se na tzv. pravilu "Zlatnog gola". Ekipe igraju po pet minuta sa četiri igrača, sve dok jedna od njih ne postigne pogodak. U pitanju je sistem koji može kazniti za svaku grešku, ali može i dati neočekivanu nagradu onom ko se dovoljno izbori.

I, konačno, posle tri minuta igre, Dimitrije Filipović postigao je znatni gol za miljenike "Grobara". On je iskoristio grešku odbrane Zvezde da se približi golu gostiju i "uvuče" pak. Ta namera mu je uspela i, čim je postignut taj pogodak, nastao je sveopšti delirijum: klupa Partizana bila je prazna, jedna polovina je slavila, a druga gledala u neverici. Partizan je dvadeseti put u svojoj istoriji osvojio titulu!

Tako se završilo možda i najneizvesnije finale u skorijoj istoriji hokeja u Srbiji. Crvena Zvezda je pokazala da je dostojan protivnik i da njeni dani slave tek dolaze. Međutim, kako stvari stoje, Partizan apsolutno dominira hokejaškom scenom, kako ove, tako i prošlih godina, a ova pobeda je testament i za naredne godine.

Photo by: Milica Lazarov